Mukana reilut 200 agenttia
Mukana oli 228 agenttia, joista suurin osa antoi palautetta ahkerasti läpi talven joulukuun alusta maaliskuun loppuun.
Agenttien tarkastelussa oli kuusi pyöräilyn pääreittiä: Lempäälästä, Pirkkalasta, Lamminpäästä ja Tesomalta, Hervannasta, Vehmaisista sekä Linnainmaalta Tampereen keskustan suuntaan kulkevat reitit. Reittien kunnossapitovastuut jakautuvat usealle eri toimijalle: mukana on Tampereen, Pirkanmaan ELY-keskuksen, Lempäälän ja Pirkkalan hoitovastuulle kuuluvia reittejä.
Hervannalle parhaat arvosanat
Agenttipalautteiden yleisarvosana koko agenttikaudella vaihteli 2,4–4,8 välillä parhaan mahdollisen arvosanan ollessa 5. Yksittäisten reitin osien välillä oli eroja. Toistuvasti haastavia paikkoja olivat esimerkiksi Messukylänkatu, Nekalantie, Korkinmäenkatu, Hatanpään valtatien poikkeusreitit ja Rajasalmen silta.
Hervannan ja keskustan välinen agenttireitti sai parhaan kokonaisarvosanojen keskiarvon (4,0). Kaukajärven ja keskustan välinen agenttireitti numero 5 sai puolestaan heikoimman arvosanan (keskiarvo 3,2).