Taitoluistelun MM-kilpailut saapuvat Tampereelle

MM-kilpailut järjestetään Tampereen Nokia Arenalla 15.–21.3.2027. Taitoluistelun MM-kilpailujen järjestäminen Tampereella on osoitus kaupungin ja Suomen Taitoluisteluliiton tiiviistä yhteistyöstä ja yhteisestä tahtotilasta tuoda huipputason urheilua Suomeen.

Taitoluistelun MM-kilpailut järjestetään Tampereen Nokia Arenalla 15.–21.3.2027. Kansainvälinen luisteluliitto (ISU) myönsi Suomen Taitoluisteluliitolle vuoden 2027 taitoluistelun MM-kilpailujen järjestelyoikeudet, ja Tampereen kaupunki yhdessä Nokia Arenan kanssa tarjoaa Suomen Taitoluisteluliitolle ainutlaatuisen kumppanuuden.

– Moderni areena tarjoaa maailmanluokan olosuhteet urheilijoille ja katsojille, kun taas Tampere tunnetaan tapahtumaosaamisestaan, vieraanvaraisuudestaan ja erinomaisista palveluistaan. Tämä yhdistelmä tekee kaupungista täydellisen isännän taitoluistelun MM-kilpailuille, kertoo Taitoluisteluliiton puheenjohtaja Jouko Pitkänen.

Suomen Taitoluisteluliitto järjesti taitoluistelun maailmanmestaruuskilpailut viimeksi vuonna 2017 Helsingissä ja EM-kilpailut vuonna 2023 Espoossa. Tämän lisäksi Suomi on järjestänyt vuoden 2019 ja 2025 muodostelmaluistelun MM-kilpailut Helsingin jäähallissa. Viikonloppuna päättyneissä muodostelmaluistelun MM-kilpailuissa Suomi saavutti kaksoisvoiton loppuunmyydyssä Helsingin jäähallissa.

– Voimme olla iloisia ja nöyrän kiitollisia siitä, että kansainvälisten arvokilpailujen sarja Suomessa jatkuu. Tämä osoittaa, että Suomen Taitoluisteluliitto kykenee järjestämään laadukkaita tapahtumia, joissa yleisö nauttii tunnelmasta ja urheilijat sekä viihtyvät että yltävät parhaimpaansa, sanoo Pitkänen.

Taitoluistelun MM-kilpailujen järjestäminen Tampereella on osoitus kaupungin ja Suomen Taitoluisteluliiton tiiviistä yhteistyöstä ja yhteisestä tahtotilasta tuoda huipputason urheilua Suomeen.

– Olemme ylpeitä siitä, että Tampere saa toimia vuoden 2027 taitoluistelun MM-kilpailujen isäntäkaupunkina. Nokia Arena tarjoaa upeat puitteet maailman huipuille, ja kaupungillamme on vahva kokemus suurten kansainvälisten tapahtumien järjestämisestä. Tämä on hieno mahdollisuus nostaa esiin paitsi huippu-urheilua, myös Tampereen vetovoimaa matkailu- ja tapahtumakaupunkina, toteaa Tampereen pormestari Kalervo Kummola.

Tampereen kaupunki ja Suomen Taitoluisteluliitto valmistautuvat yhdessä toivottamaan maailman parhaat taitoluistelijat ja lajin ystävät tervetulleiksi ikimuistoiseen MM-viikkoon vuonna 2027. 
 

Lisätietoja

Perttu Pesä
Tapahtumajohtaja
Puhelin:
050 587 6200
Jouko Pitkänen
Puheenjohtaja, Suomen Taitoluisteluliitto
Puhelin:
+358 389 0504
Teksti: Aleksis Villanen
Kuvat: Marko Kallio, Skyfox
Jaa sosiaalisessa mediassa